*Размножаване на вълнисти папагалчета

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Папагали : Отглеждане и развъждане
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение

Entel
Модератор
Модератор


Години: 34
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 21 Юли 2007
Мнения: 326
Местожителство: Стара Загора

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Януари 2008, 19:01:48    Заглавие: *Размножаване на вълнисти папагалчета Отговорете с цитат

Размножаване на вълнисти папагалчета


Вълнистите папагалчета са лесни за отглеждане птици. Двойката се нуждае от клетка с размери 60/40/40 см. За размножаване се използват гнездови сандъчета с размери 16/16/25 см., с кръгъл отвор с диаметър - 4,5 см. На предната стена. На дъното на гнездилката се издълбава гнездова яма с диаметър – 10 см. И дълбочина в най – ниската средна част – 1.5 см. Гнездата се покриват с дървени стърготини. Възможно е размножаването на една двойка в клетка, но отчитайки факта, че вълнистото папагалче живее на ята в природата, за предпочитане е развъждането на няколко двойки заедно във волиера. Така птиците имат възможност да и подберат подходящ партньор и да образуват двойки за цял живот. За размножаване се допускат птици на не по-малко от 6-месечна възраст, най – добре – на 8-10 месеца. Тогава птиците са завършили своя растеж и са готови да дадат пълноценно поколение. Достатъчно е на такива птици да се закачат гнездовите будки и те веднага пристъпват към размножаване. Желателно е температурата в помещението на развъжданите двойки да бъде 16-18 градуса по Целзий. Неразмножаващи се птици може да се отглеждат и в неотопляеми помещения. Женските снасят 4-6 яйца, но има случаи и – 8-10 яйца. Срокът на инкобация е 18 дни.
Малките се излюпват голи, слепи и с добре видим „яйчен зъб” на човката. Отначало ги храни само женската, която на свой ред е хранена от мъжкия. На 12-13-тия ден бащата започва да храни малките директно в човките. В първите дни от животе малките растат много бързо:

Таблица на растежа на малките на вълнистото папагалче (по Михалис)

Възраст в дни:          1   2   3   4   5   6   7    8    9    10   11   12   13   14   15
Тегло в грамове:       2   3   4   5   7   9   11   13  16  19   22   24   26   28   30

Възраст в дни:          16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31
Тегло в грамове:       32   34   36   37   38   39   40   41   40   39   38   38   38   37   37   37

Намаляването на теглото в последните дни е във връзка с по-лесното излитане на малките от гнездото.

Снимки:









Статията е написана от Галин Ганев. Снимките са предоставени от интернет пространството.

Точкова система с награди: 3 точки!
_________________


Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

Реклама
Реклама







\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Януари 2008, 19:01:48    Заглавие: Реклама

Моите сметки | Ток, вода, парно, телефон, осигуровки, данъци
Върнете се в началото

Мария
Разбира ги нещата
Разбира ги нещата



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 08 Фев 2008
Мнения: 351

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 08 Февруари 2008, 17:31:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз мисля вече за размножаване на моите папагалчета /и без това са лудо влюбени/, обаче не мога да намеря подходяща къщичка. В няколко зоомагазина все ми предлагат едни плетени, които определено не стават за вълнисти папагалчета.
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 08 Февруари 2008, 23:57:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Мария написа:
Аз мисля вече за размножаване на моите папагалчета /и без това са лудо влюбени/, обаче не мога да намеря подходяща къщичка. В няколко зоомагазина все ми предлагат едни плетени, които определено не стават за вълнисти папагалчета.


Ако не откриеш можеш сам да си направиш.
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

todpetrov
Редовен
Редовен


Години: 40
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 01 Фев 2008
Мнения: 242
Местожителство: Добрич

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 09 Февруари 2008, 0:41:32    Заглавие: какво мисля аз Отговорете с цитат

според мен свеки дъводелец за 2 - 3 лв. би направил едно гнездо от дървен материал с размери 16х16х25 , като мисля , че най - добре отвора с размери 4-5 см. да е на някоя от страните с размер 16 см и са се постави летвичка от 1см. за разпределител на гнездото на две равни части от 25 см ..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес

david_67
Активен
Активен



Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 21 Сеп 2007
Мнения: 84
Местожителство: Кюстендил

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 09 Февруари 2008, 2:09:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен няма такъв дърводелец /освен ако не е дядоти или бащати / Който може да ти направи хралупа та дори и за амадини за 2-3 лева и размера е 20х 20 х25 и  отвор  5  см.
Само материалите са 5-6 лв
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

todpetrov
Редовен
Редовен


Години: 40
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 01 Фев 2008
Мнения: 242
Местожителство: Добрич

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 09 Февруари 2008, 2:20:52    Заглавие: Отговорете с цитат

да няма ако я правите за цял живот Wink david_67
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла AIM Адрес

Мария
Разбира ги нещата
Разбира ги нещата



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 08 Фев 2008
Мнения: 351

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 11 Февруари 2008, 12:45:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами аз след вчерашния ден се отказах вече да обикалям зоомагазините и съм съгласна ако трябва и 20 лв. да дам на някой, ама да не обикалям повече. Вчера си скъсах нервите. Обиколих поне седем зоомагазина и само в един в Люлин видях през витрината дървена къщичка.....магазинът обаче беше затворен и аз направих грешката да се загледам по-внимателно вътре, за да видя какво още има.  А гледката беше ужасна - кученцата затворени за целия почивен ден без храна и вода, папагалчета набласкани така, че само дето не са застанали едно върху друго и на всичкото отгоре една умряла корелка Sad(( беше ужасно ! никога повече няма да се приближа до този магазин и ще му правя антиреклама по всякакъв начин !
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

bubulina
Модератор
Модератор


Години: 44
Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 26 Юли 2007
Мнения: 567
Местожителство: София

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 11 Февруари 2008, 14:10:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Мария написа:
Ами аз след вчерашния ден се отказах вече да обикалям зоомагазините и съм съгласна ако трябва и 20 лв. да дам на някой, ама да не обикалям повече. Вчера си скъсах нервите. Обиколих поне седем зоомагазина и само в един в Люлин видях през витрината дървена къщичка.....магазинът обаче беше затворен и аз направих грешката да се загледам по-внимателно вътре, за да видя какво още има.  А гледката беше ужасна - кученцата затворени за целия почивен ден без храна и вода, папагалчета набласкани така, че само дето не са застанали едно върху друго и на всичкото отгоре една умряла корелка Sad(( беше ужасно ! никога повече няма да се приближа до този магазин и ще му правя антиреклама по всякакъв начин !

Къщички има в Зооцентъра на Околовръстното и Суходол, мисля че има и за вълнисти. А между другото, влезе закона за защита на животните /обнародван е в Държавен вестник/, така че не оставяй нещата така, щом е имало умряла птица.Обади се в РИОСВ и дай адреса на магазина да направят проверка!!!Аз ще видя какво е положението на Арата в същия зооцентър, за който ти говоря.
_________________
"Това което не ни убива, ни прави по-силни"
Благодаря че използвахте търсачката преди да попитате!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Мария
Разбира ги нещата
Разбира ги нещата



Пол: Пол:Жена
Offline
Регистриран на: 08 Фев 2008
Мнения: 351

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 11 Февруари 2008, 14:39:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Чудесно, тъкмо днес щях да се ровя в нет-а, за да видя къде мога да се обадя Smile Ей сега ще задействам въпроса ! Да кажа и на вас, зоомагазина се намира до Силвър Център в Люлин и има и ветеринарен кабинет там ! А какво е станало с Арата, за която пишеш ?
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

papanelipapamaiki
Напредва
Напредва


Години: 28

Offline
Регистриран на: 21 Яну 2009
Мнения: 29

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Януари 2009, 21:40:23    Заглавие: Отговорете с цитат

А да питам възможно ли е да родят ако къщата е вътре в клетката или пък ако все още не са свикнали много с мен . Давам им обикновена храна. А ако не ядът зеленчуци ?
Моля отговорете на сичкото.Само това не знам Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 24 Януари 2009, 22:00:45    Заглавие: Отговорете с цитат

papanelipapamaiki написа:
А да питам възможно ли е да родят ако къщата е вътре в клетката или пък ако все още не са свикнали много с мен . Давам им обикновена храна. А ако не ядът зеленчуци ?
Моля отговорете на сичкото.Само това не знам Smile

Могат да се излюпят без значение къде е къщичката им. За предпочитане е да е закачена от външната страна на клетката, за де не им отнема от пространството, но и така не е проблем. А това дали са свикнали с теб няма нищо общо с мътенето. Давай им зеленчуци и ще свикнат да ги ядът.
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

ЩУКА
Нов
Нов


Години: 45
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 14 Фев 2009
Мнения: 10
Местожителство: София-Враца-Северозапада

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Февруари 2009, 21:22:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Я да ви питам, понеже мойте гадини явно се обичат, задължително ли е волиера да им купувам или става и с обикновенна клетка? Навремето когато бях 12 годишен, размених 3 папагала за една мътеща двойка, която подсигурих с гнездилка и която снесе само едно яйце без да го мъти. Тогава имах и котка, та може тя да ги е стресирала и да не са искали да мътят. Сега настоящите ми пилета ги гледам че се целуват, пощят и мъжкия неуморно ухажва женската. Та, освен волиерата трябва ли непременно да са 2-3 двойки за да се размножават? Един комшия дето ги е въдил твърди така, но аз прочетох някъде, че не е задължително. Ще се радвам да ми отговорите, защото от мойте познати никой не се занимава с птици. Имам стари пилещарски книги, но е изписано хиляда страници за канарчета, а  за папагалите почти нищо.
_________________
Всекидневен моторизъм, здрав и бодър организъм.
Славянин был мудр, как ночная сова и силен, как стая волков. Но сила его это сила земли,а сила славян в единстве!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

misho
Администратор
Администратор


Години: 32
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 17 Апр 2007
Мнения: 1452
Местожителство: Бургас

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 14 Февруари 2009, 23:31:47    Заглавие: Отговорете с цитат

ЩУКА написа:
Я да ви питам, понеже мойте гадини явно се обичат, задължително ли е волиера да им купувам или става и с обикновенна клетка? Навремето когато бях 12 годишен, размених 3 папагала за една мътеща двойка, която подсигурих с гнездилка и която снесе само едно яйце без да го мъти. Тогава имах и котка, та може тя да ги е стресирала и да не са искали да мътят. Сега настоящите ми пилета ги гледам че се целуват, пощят и мъжкия неуморно ухажва женската. Та, освен волиерата трябва ли непременно да са 2-3 двойки за да се размножават? Един комшия дето ги е въдил твърди така, но аз прочетох някъде, че не е задължително. Ще се радвам да ми отговорите, защото от мойте познати никой не се занимава с птици. Имам стари пилещарски книги, но е изписано хиляда страници за канарчета, а за папагалите почти нищо.

Не е задължително да са във волиера, но за двойките мисля, че е задължително. Така пише навсякъде. Аз съм има лмалки вълнисти веднъж. Гледах ги в една клетка 40х30х50см, с кутийк за мътене. Бяха 4 папагалчета, от които една двойка и още две с неопределен пол. Женската снесе 6 яйца, от който порастнаха 3 пиленца.
_________________


ДА ЗАПАЗИМ ИНТЕРНЕТ ОБЩЕСТВОТО В БЪЛГАРИЯ!
Всеки има право да дава и получава информация, независимо от начина и средствата, които използва!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя

ЩУКА
Нов
Нов


Години: 45
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 14 Фев 2009
Мнения: 10
Местожителство: София-Враца-Северозапада

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 15 Февруари 2009, 11:53:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Някъде пишеше, че ако не искали да се множат се разделят за известен период и после с охота пристъпят към гнездене. То като хората, като си писнат се разделят и почват да си липсват И друга питанка, в гнездото талаш ли се слага или фини стърготини? И по колко? Естествено че няма да го напълня до отвора, ама все-пак ориентировъчно. Абе ще ги пробвам първо сами дали ще се въдят, ако не стане ще вземам и други.
_________________
Всекидневен моторизъм, здрав и бодър организъм.
Славянин был мудр, как ночная сова и силен, как стая волков. Но сила его это сила земли,а сила славян в единстве!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

ЩУКА
Нов
Нов


Години: 45
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 14 Фев 2009
Мнения: 10
Местожителство: София-Враца-Северозапада

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 20 Февруари 2009, 0:42:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Мария написа:
Ами аз след вчерашния ден се отказах вече да обикалям зоомагазините и съм съгласна ако трябва и 20 лв. да дам на някой, ама да не обикалям повече. Вчера си скъсах нервите. Обиколих поне седем зоомагазина и само в един в Люлин видях през витрината дървена къщичка.....магазинът обаче беше затворен и аз направих грешката да се загледам по-внимателно вътре, за да видя какво още има.  А гледката беше ужасна - кученцата затворени за целия почивен ден без храна и вода, папагалчета набласкани така, че само дето не са застанали едно върху друго и на всичкото отгоре една умряла корелка Sad(( беше ужасно ! никога повече няма да се приближа до този магазин и ще му правя антиреклама по всякакъв начин !

Ти все едно да обвиниш домоуправителя, че някоя бабичка в блока е умряла. Дошло и на корелата да мре, умряла си. Чак пък толкова... Плюс това като си купиш гнездилка не си купуваш умрял папагал.
_________________
Всекидневен моторизъм, здрав и бодър организъм.
Славянин был мудр, как ночная сова и силен, как стая волков. Но сила его это сила земли,а сила славян в единстве!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

ЩУКА
Нов
Нов


Години: 45
Пол: Пол:Мъж
Offline
Регистриран на: 14 Фев 2009
Мнения: 10
Местожителство: София-Враца-Северозапада

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 31 Май 2009, 15:35:00    Заглавие: . Отговорете с цитат

Значи, папагалите ми още не са се развъдили, макар да има две мътилки. Един мой познат пилевъд ми намери мътеща двойка, но първоначално се биеха стари и нови. Сега цари мирно съвместно съществувание, по пак няма потомство. За сметка на това пък, финките ми излюпиха три пиленца от 5 яйца. Ужасно грозни са и са като кюфтета с човки.
_________________
Всекидневен моторизъм, здрав и бодър организъм.
Славянин был мудр, как ночная сова и силен, как стая волков. Но сила его это сила земли,а сила славян в единстве!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

Koko_19
Нов
Нов


Години: 33

Offline
Регистриран на: 24 Юли 2010
Мнения: 14

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 22 Септември 2010, 11:18:16    Заглавие: Отговорете с цитат

ЗДР. Имам вълнисти, забелязвам че тази година не ми върви. Някой знае ли защо ми умират папагалчетата, имат си големи гнездилки, достатъчно мъжкари, разнообразна храна, във волиера са. От 7-8 яйца се измътиха 5 и сега от 5те е живо само едно. Така е с всички майки- изл'пват пиленцата и после умират?! От какво е !? В гнездото съм сложил талаж дали е от това?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение

kareliaa
Нов
Нов




Offline
Регистриран на: 20 Май 2012
Мнения: 3

\D1\F2\E0\F0\EE \EC\ED\E5\ED\E8\E5Пуснато на: 21 Май 2012, 22:26:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Моля помогнете ми!!! Имам 4 папагала 2 мъжки и 2 женски и искам да ги размножа клетката ми е  голяма но нямам отвори за гнездилки имам само голям отвор който е вратата. Как да закача гнездилките и трябва ли да бъдат 2 на брой.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    ????? Форуми : Отглеждане и развъждане Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети